Home ">Napisz Zaloguj
HostSol » Newsy

Strona główna > Newsy > W Chinach w tym roku aresztowano ponad 460 hakerów


"W Chinach w tym roku aresztowano ponad 460 hakerów".

2010-12-09

Od stycznia do listopada 2010 w Chinach oskarżono o hakerstwo ponad 460 osób. Minister Bezpieczeństwa Publicznego jest zdania, że choć liczba aresztowanych jest duża, to nie przestraszy ona innych i szanse na zmniejszenie przestępczości tego typu są niewielkie.

Oświadczenie tej treści zostało sformułowane w poniedziałek, a do publicznej wiadomości podano je dzień po tym, jak z Departamentu Stanu USA wyciekły intrygujące informacje, dotyczące między innymi bezpieczeństwa systemów komputerowych. Według anonimowego informatora z Chin, chińskie Biuro Polityczne kierowało ingerencją w system komputerowy Google. Akcja była tylko częścią większej skoordynowanej kampanii sabotażowej, przeprowadzanej przez chińskich agentów rządowych, prywatnych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa i przestępców internetowych.

Urzędnik chiński, którego danych nie podano, poinformował, że mimo postępów w zwalczaniu przestępczości internetowej, jej poziom w Chinach jest nadal wysoki. Liczba wykroczeń popełnianych przez hakerów wciąż niepokoi.

Po ujawnieniu szokujących wiadomości, chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło komentarza, zaapelowało do Stanów Zjednoczonych o odpowiednie podejście i rozwiązanie sprawy we właściwy sposób.

W lutym Chiny ogłosiły likwidację strony, która uchodziła dotychczas za największą platformę szkoleniową hakerów w kraju. Aresztowano trzy osoby odpowiedzialne za szerzenie przestępczości, a wszystko po tym, gdy Google Inc zagroziło, że opuści Chiny po serii ataków hakerskich dokonanych przez chińskich przestępców.

?Wiele chińskich stron internetowych oferuje użytkownikom kursy hakerstwa. Dla chińskich hakerów wyzwaniem jest łamanie zabezpieczeń nakładanych przez rząd. Skala przestępstw tego typu skłoniła władzę do radykalnych działań, które mają na celu ukrócenie internetowej przestępczości" - komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software.

źródło: informacja prasowa